Profesionální škola orientálního tance Muna & Language Centre Muna

Historie orientálního břišního tance

Muna_orient_4 Traduje se o tanci, že vznikl v dobách antiky na východě, přesněji řečeno v zemích Orientu.

Hlavní kolébkou je Egypt, Libanon, Turecko, Sýrie, země severní Afriky, ale také Řecko a Dálný východ, např. Indie. V každé zemi má tanec svou charakteristiku a liší se různými způsoby, především v závislosti na kultuře dané země, souvisí i hudba vyznačující se rychlostí a dynamikou. Např. v Indii se tančí na pomalejší hudbu s použitím typického kostýmu pro Dálný východ s tradičními pomůckami a doplňky, zatímco v zemích blízkého a středního východu je hudba rychlejší, dynamická. Tanečnice se pyšní odvážnějším kostýmem, zde se již prolínají náznaky západní kultury.

V současné době se tancuje i na moderní západní hudbu, ve které se prolínají bubínky a styl pobízející tanečnici k dynamickým pohybům. Zde tanečnice může projevit své skryté vlohy, odhalit svůj temperament spojený s elegancí, odvážností a ženskou svůdností. V zemích Orientu si mohou zatancovat též muži!

Mužské figury se podstatně liší od ženských, neboť muži mohou tancovat ve skupině – je to součástí národního folklóru. Muž „tanečník“ může být též spatřen v sólovém vystoupení, důraz se klade především na paže a na krokové variace. Zde bývá choreografie celkem bohatá. Muž používá k tanci různé doplňky a hudební nástroje. Mezi ně např. patří kastaněty, bubínky z arabského slova „habil hawa“, různé strunné nástroje, které jsou obdobou citery. V zemích Orientu tanečníci většinou vystupují na živou hudbu. Je to tradičním symbolem orientálního tance především v arabských zemích. Např. tanečníkům ze Sýrie z města Allepo se říká „mélawe“. Tito tanečníci se vyznačují rotačním tancem. Dokáží rotovat kolem své osy prakticky celý večer. S hudbou mění rychlost a dynamiku tance. 

                                                                          Drahokam

Typickým kostýmem je široký bílý šat, v pase stažený do barevných stuh, na hlavě se nosí vyšší čepec. Tento druh tance se tančí ve skupinách mužů a bývá tradičním kulturním doplňkem při různých festivalech či významných akcích. V řadách klasických tanečníků se oděv liší různými způsoby: Záleží na tom, zda tanečník tančí sólově či s partnerkou. V případě tanečního dua tanečníkům kostým bývá doplňkem k tanečnici. Zde většinou tanečníci mají černý oděv s barevnou stuhou v pase. Různé kamínky či flitry na košili, která může být i pestrobarevná. Tanečníci tancují v obuvi na rozdíl od tanečnic, které vystupují bosky, či v ojedinělých případech tančí v piškotech nebo v botkách na podpatcích. Pokud tanečník tancuje sólově, jeho oděv záleží na vlastním vkusu a na dané příležitosti.